O lokatach można pisać naprawdę długo, ale prawdą jest, że najważniejszym tematem, który się zeń wiąże, jest ich rentowność. Określa ona bowiem wartość zysku, który można na depozycie zdobyć, a to przecież właśnie dla niego poświęca się długie godziny, aby wyłonić tę najatrakcyjniejszą ofertę, podpisuje się umowę z bankiem i zamraża na jakiś czas swój kapitał.

Oprocentowanie, a zyski

Niestety jednak, rentowność lokaty jest nie zawsze możliwa do sprecyzowania na etapie jej otwierania, a wręcz odwrotnie, depozyty inwestycyjne oraz depozyty ze zmiennym oprocentowaniem całkowite jej określenie uniemożliwiają. Nie znaczy to zaś szczęśliwie, iż zawsze tak jest, a wręcz odwrotnie, w większości sytuacji oprocentowanie depozytów jest stałe, a więc i rentowność jest łatwa do przewidzenia, przynajmniej w ujęciu nominalnym, ponieważ zyski realne wiążą się jeszcze z inflacją i stopami procentowymi. Przed wybraniem lokaty warto więc przeanalizować, jakie są rokowania względem inflacji oraz jakie są rokowania względem decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która odpowiada za owe stopy procentowe i swoją drogą, gdy przewidywania są korzystne, naprawdę dobrze jest sięgnąć po ranking lokat z oprocentowaniem zmiennym oraz wytypować dla siebie ofertę, ponieważ właśnie w takich sytuacjach będzie ona najatrakcyjniejsza. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze można też sięgnąć po fachowe doradztwo, świadczone przez niektóre strony z zestawieniami lokat, gdyż nie każdy klient musi wszystko wiedzieć, a takowa usługa rozwieje cały szereg wątpliwości, które nami borykają.

Oprocentowanie lokat progresywnych

Porównanie lokat ze stałym oprocentowaniem i lokat progresywnych daje zaś ciekawe spojrzenie na rentowność, gdy mowa o tych drugich, ponieważ charakteryzują się one wzrostem procentu wraz z upływem czasu. Gdy bowiem przeciętny klient przyjrzy się wskaźnikom procentowym, oferta ta wyda się mu niezwykle atrakcyjna, godna wszelkiego zainteresowania i ogólnie, naprawdę ciekawa. Niemniej, gdy już ranking lokat progresywnych sprawdzimy dokładniej, okazuje się, że przykładowe dwanaście procent, którym zakańcza się czas trwania umowy, ma się nijak do oczekiwanych zysków, bo przecież na jej początku wynosiło ono dwa procent. W związku z tym, gdy będziemy analizować rentowność lokaty progresywnej, niezbędnym jest wyciągnięcie średniej ze wszystkich stawek procentowych, jakie pojawią się przez te kilka miesięcy.

Inne czynniki wpływające na rentowność

Mogłoby się też wydawać, że rentowność to jedynie oprocentowanie, a wcale tak nie jest, bowiem uzależniona jest ona również od kapitalizacji odsetek, a dokładniej od częstości, z którą będzie wykonywana, od ewentualnego omijania podatku od zysków kapitałowych, co umożliwiają przykładowe polisy lokacyjne, od waluty, w której depozyt zakładać będziemy, spośród jakich to wciąż złoty nam opłaci się najbardziej, a także od wielu innych aspektów, na które potencjalny klient bankowy zwracać uwagę powinien. Owszem więc, porównanie lokat może zająć trochę czasu, ale naprawdę warto to zrobić, ponieważ ofert jest mnóstwo, są one bardzo różnorodne i nie zawsze każde z nich nam będą odpowiadać w stu procentach.

Najlepsza lokata – portal o finansach