Robiąc zdjęcia z wakacji nie martwimy się czy kadr jest odpowiednio ustawiony, zdjęcia odpowiednio naświetlone i inne parametry dobrze ustawione. Większość osób w podróży ustawia tryb automatyczny i po prostu robi zdjęcia, nie przeszkadzając sobie w czerpaniu przyjemności z wakacji. Często jednak się okazuje, po przyjeździe do domu, że zdjęcia nie są idealne lub takie jak nam się wydawały na małym ekraniku aparatu, i konieczny jest retusz fotografii.

Możemy to zlecić profesjonalnemu studiu, ale jeśli nie jest potrzebny nam idealny efekt a mamy czas i trochę umiejętności możemy zrobić to sami. Potrzebny będzie program do retuszu fotografii. Na rynku dostępne są darmowe, jak i płatne rozwiązania.Bukiet Jedne z najpopularniejszych to darmowy GIMP i płatny Adobe Photoshop. Po kilku godzinach nauki każdy z nich wystarczy do amatorskich zastosowań (również zawodowcy ich używają) i będziemy mogli przeprowadzić retusz fotografii samodzielnie. Nie będzie problemu z usunięciem efektu czerwonych oczy, poprawieniem kadru ze zdjęcia z wakacji czy rozjaśnienia.

Istotnym elementem każdego rodzaju zdjęć jest również aparat fotograficzny, należy zmieniać swoje podejście z każdym dostępnym modelem którego się używa aby uzyskać jak najlepszy efekt końcowy. Dzisiejsze sprzęty posiadają zwykle zdolność do skupiania się na jednym obiekcie, przez co fotograf będzie w stanie stworzyć głębie obrazu, która to prezentuje się nad wyraz dobrze, zwłaszcza przy pewnych ujęciach. Efekt końcowy może się zmienić w zależności od sposobu skoncentrowania się na danych obiektach. Wszystko zależy natomiast od osoby, która operuje aparatem i jej doświadczeniem. Nie każdy potrafi wyczuć, jaki kadr będzie w tym momencie perfekcyjny a jest to jeden z czynników po którym można rozpoznać czy fotograf jest profesjonalistą. Widać to dokładnie przy takim rodzaju fotografii jak zdjęcia ślubne, gdyż powiada się, że to największy możliwy sprawdzian dla każdej osoby w branży. Trudno się dziwić, skoro narzeczeni pragną wyłącznie odpowiednio zapisanych wspomnień. Fotograf ślubny ma więc nie lada trudne zadanie, gdyż tworzy historię za pomocą swojego aparatu. Nie ma tu miejsca na nieostre kadry oraz skupiania się na niepotrzebnych detalach.