Powodów zaburzeń na tle seksualnym i problemów z uzyskaniem erekcji jest wiele. Kluczowe dla prawidłowego radzenia sobie z tym problemem jest właściwe zdiagnozowanie problemu. Kłopoty z erekcją mogą występować na tle zdrowotnym, hormonalnym lub psychicznym, najczęściej u mężczyzn po 50 roku życia, choć badania potwierdzają, że problem ten dotyczy coraz częściej młodszych mężczyzn.

W „męskich problemach” najlepiej pomoże lekarz – to do niego powinniśmy się zgłosić, jeśli niepokoi nas brak sprawności seksualnej, zamiast czerpać wiedzę z Internetu.  Często przyczyną zaburzeń seksualnych jest chwilowa niemożność podjęcia czynności seksualnych, która wpędza mężczyznę w przygnębienie, a to prowadzi do błędnego koła – spadku poczucia wartości, a nawet depresji. Lekarz może stwierdzić po badaniu, iż problem nie ma podłoża zdrowotnego i jest zjawiskiem przejściowym – już tylko taka informacja może mieć pozytywny skutek.

Jeśli kłopoty utrzymują się przez ponad trzy miesiące, mamy do czynienia z faktycznym zaburzeniem. Przyczyną mogą być problemy z krążeniem, choroby serca. Najprostszym remedium jest zmiana stylu życia. Erekcję utrudnia siedzący tryb życia, brak wysiłku fizycznego oraz… brak współżycia. Pierwsze, co możemy zrobić, to zadbać o ćwiczenia fizyczne i zmienić dietę na lżejszą, bogatą w owoce i warzywa, oraz odrobinę czerwonego wina.

na potencjęPomóc nam też mogą preparaty ziołowe i suplementy diety na potencję, jak ten – www.manforte.pl – zawierające wyciągi z roślin o potwierdzonym pozytywnym działaniu na sprawność seksualną: żeń-szeń, peruwiańska maca, bułgarski tribulum terrestris, wyciąg z kory yohimbe lub poroża jelenia. Medycyna alternatywna przychodzi też z pomocą proponując akupunkturę na kłopoty z osiągnięciem wzwodu. Nakłuwanie odpowiednich obszarów na plecach, brzuchu i kończynach może pomóc w usprawnieniu czynności seksualnych – poprawę obserwuje się u jednej trzeciej pacjentów korzystających z takich zabiegów.

Impotencja na tle psychicznym i hormonalnym wymaga poważniejszych zabiegów. Nawet 20% przypadków kłopotów z potencją ma podłoże psychiczne. Nieoceniona może okazać się terapia, również z udziałem partnerki. Na problemy z hormonami przyjmuje się leki zawierające hormony, a przy problemach z krążeniem praktykuje się iniekcje w ciała jamiste członka, które pacjent może wykonywać samodzielnie w domu, stopniowo zmniejszając dawkę leku.

Jednak, jak każdy doskonale wie, lepiej zapobiegać, niż leczyć – zdrowy tryb życia i dobra kondycja psychiczna, z pewnością mogą uchronić nas przed wieloma problemami z potencją.