Obecnie każdy z nas szuka na własną rękę sposobu, gdzie będziemy mogli w jakiś bezpieczny sposób zwiększyć swoje dochody. Na pewno obecnie nie jest to łatwe ponieważ niemal z każdej strony czeka na nas zagrożenie jednak na naszym rynku są produkty, które pozwalają nam na w miarę bezpieczny sposób zwiększenia swoich środków finansowych.

Na pewno jednym z nich są lokaty bankowe, które w naszym kraju są coraz bardziej popularne i nic dziwnego, że już nie tylko banki je nam oferują , ale także i wiele innych instytucji finansowych. W takim przypadku warto jest jednak zwrócić uwagę na to, czy taka instytucja ma gwarancję Bankowego Funduszu Inwestycyjnego. Jest to bardzo ważne ponieważ w razie upadłości takiej firmy nasze środki nie zostaną nam zwrócone jeśli takiej gwarancji nie było. Jeśli dany bank, czy też instytucja taką gwarancję Bankowego Funduszu Inwestycyjnego posiada możemy być pewni, że dostaniemy tutaj zwrot naszych należności. Taki zwrot jest przyznawany aż do sumy stu tysięcy euro, a więc jak widać jest to bardzo duża suma pieniędzy i raczej mało kto z nas zdecydowałby się na ulokowanie większej ilości swoich oszczędności.

Jeśli ktoś z nas wybiera już lokaty bankowe musi przede wszystkim zdecydować się na czas na jaki taka lokata bankowa będzie założona. Taki termin jest bardzo różnorodny. W naszym kraju najkrótszym okresem jest czas dwóch miesięcy, a najdłuższym aż sześćdziesięciu. Oczywiście ważne jest także i to, że zyski z naszej lokaty będą większe im taki termin będzie dłuższy. Nie oznacza to jednak tego, że wszystkie lokaty są na pięć lat. Nic bardziej mylnego. W głównej mierze zależy to od tego, że podczas zerwania umowy przed jej zakończeniem nie dostaniemy prawie nic z naszych odsetek. Jedyne co zostanie nam zwrócone to nasz kapitał początkowy, który tutaj ulokowaliśmy. Jeśli jakieś odsetki zostaną nam zwrócone to będzie to bardzo nikła suma i na pewno nikt z nas nie może się nastawiać na to, że będzie z niej zadowolony. W takim wypadku jak widać warto jest się bardzo dobrze zastanowić nad tym na jaki okres chcemy założyć taką lokatę. Najważniejsze dla nas jako klienta chcącego z tej inwestycji wynieść zysk jest to żeby umowa została w całości wypełniona. Lepiej niech będzie to dość krótki termin, ale zostanie zrealizowany w stu procentach aniżeli jakiś dłuższy okres czasu, w którym to umowa z bankiem zostanie zerwana. Takiej sytuacji należy unikać jak ognia.

Z drugiej strony jak widać lokata jest bardzo bezpiecznym produktem banku i nie grozi nam tutaj utrata naszych środków. Nawet jeśli w sytuacji kryzysowej dla nas wycofamy pieniądze z lokaty, a więc w skrócie mówiąc ja rozwiążemy to nasze pieniądze nie zostaną stracone. Zostaną nam one wypłacone w pełnej sumie. Szkoda jednak, że w takim przypadku nic na nich nie zarobimy i będziemy się musieli zadowolić podstawową sumą jaką zdeponowaliśmy w takim banku, czy też jakiejś innej instytucji finansowej, która oferuje nam takie produkty finansowe jak lokaty. Na pewno taka decyzja powinna zostać podjęta po bardzo długim namyśle.