Każdy zawodnik wybiera sobie taką grę, w której ma największe szanse na wygraną. Najczęściej wśród profesjonalistów zauważyć można tendencję, że specjalizują się oni tylko w jednej określonej dyscyplinie czy zagraniu, opanowując tylko tę sztukę do perfekcji i próbując z niej zrobić wystarczająco mocną broń do przezwyciężenia rywali. W grach hazardowych jest to bardzo dokładnie widoczne głównie ze względu na niesamowitą mnogość dostępnych rozgrywek.

Poker w wersji texas hold’em na najwyższym poziomie wymaga nie tylko doskonałej umiejętności błyskawicznego szacowania szans i możliwości, ale także znajomości rachunku prawdopodobieństwa i natury ludzkiej psychiki, gdyż odczytywanie rywali z ich zachowania i mimiki jest niekiedy dużo ważniejsze, niż sama obserwacja kart na stole. Blackjack wymaga również ciągłego szacowania, jakie są szanse na dobranie zbyt wysokiej karty i przekroczenie liczby 21. Wiele osób decyduje się jednak w kasynie na takie gry, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, wielkiego doświadczenia czy umiejętności liczenia kart. Jedną z najpopularniejszych rozrywek w kasynie, z którego korzystają osoby mniej podatne na hazard, a pragnące jedynie zabawy na jeden wieczór, bez względu na wyniki, staje się ruletka. Szanse na kontrolowanie swojego szczęścia są w tej grze minimalne. W ruletce można jedynie kontrolować się poprzez obstawiane stawki, ewentualnie wybrać można bezpieczny wariant i postawić na jeden z dwóch kolorów, na jakie pomalowane są pola ruletki. Obstawienie, czy kulka rzucona przez krupiera wpadnie na ruletkę w czerwone czy czarne pole jest oczywiście w ogóle nieopłacalne.

Na ruletce jednak dodatkowo znajdują się liczby i postawienie swoich żetonów na właściwym polu wiąże się już z dużo większymi wygranymi. Mimo wszystko jednak praktycznie niemożliwe jest osiągnięcie takich stawek w grze w ruletkę, jak w przypadku klasycznych gier karcianych przy stolikach na wysokie kwoty. O tym, że poker emocjonuje najlepiej świadczy oglądalność programów pokerowych w telewizjach sportowych.