Aby mechanizmy korbowe właściwie pracowały należy zachować luz między cylindrem, a tłokami. Właśnie to zadanie są w stanie umożliwić segery. Dlatego też tłoki, wraz z cylindrami dopasowuje się w taki sposób, aby można je było zainstalować w pojazdach mechanicznych.

Segery, a ich zużycie.

Tłoki zużywa się znacznie wolniej, niż gładzie cylindryczne, dlatego też nie trzeba ich zbyt często naprawiać. Tłoki naprawiamy tylko wtedy, kiedy przedwcześnie zużyjemy rowki pierścieniowe, bądź sworznie segerów. segeryWymienianie tłoków robi się po to, aby dostosować ich wymiary do wymiarów cylindrów. Wszystkie inne zaistniałe uszkodzenia kwalifikować będą tłoki do wymiany. Roztaczanie i zakładanie nowych segerów związane jest z naprawą rowków pierścieni tłokowych.

Jak wygląda naprawa segerów.

Nie ma w zwyczaju poddawać segerów naprawie. Jeśli zajdzie taka potrzeba można je oczywiście chromować, jak i szlifować, aby uzyskały właściwe wymiary. O wiele szybciej niż segery zużywają się otwory w tłokach, a także w korbowodach. Aby je naprawić musimy je rozwiercić, a także użyć nadwymiarowego segera. W tym celu musimy pamiętać o zachowaniu właściwego kąta w osi segerów co do osi tłoka. Segery wymieniamy tylko wtedy, gdy szczelinki w ich zamkach przekraczają powszechnie przyjętą normę, a zużycie tłoka, jak i gładzi zakwalifikowało się do naprawy. Szczypców używa się do założenia, czy też zdjęcia segerów. Kiedy takowych szczypców nie mamy możemy użyć do tego trzech blaszek.

Rady na temat segera.

Nie warto ściągać segerów palcami, ponieważ mogą nam one po prostu pęknąć. Zanim założymy segery na tłok warto sprawdzić, czy w zamku są odpowiednie luzy. Robimy to poprzez włożenie segera do cylindra. Tutaj przestrzegamy przed zachowaniem właściwej odległości, ponieważ segery mogą się zakleszczyć w trakcie roboty. Luzy zwiększamy poprzez piłowanie krawędzi segerów. Tłoki dostarczane są praktycznie zawsze w komplecie, więc przy ich wymienianiu musimy liczyć się z tym, że będzie konieczność wymiany tulei główek korbowodu. Ich część zostaje usunięta, bądź wgnieciona za pomocą narzędzi do prasy.

Podsumowując

O tym wszystkim dowiedzieliśmy się na stronie mpz.com.pl do której odsyłamy naszych czytelników. Na tej stronie można znaleźć wiele ciekawych informacji i porad na temat segerów. Jak również zamówić segery z dostawą pod wskazany adres.