„Wrzuć to na mój serwer ftp i problem z głowy” – rzucił mój kolega, gdy nie byłam w stanie przesłać wysokiej jakości zdjęcia przedstawiającego rozległy horyzont Doliny Śmierci, którą odwiedziłam w czasie mojej ostatniej wyprawy. Chcąc nie chcąc musiałam dowiedzieć się jak posługiwać się serwerem ftp i co to są serwery ftp.

Jak rozpocząć poszukiwania serwera FTP?

serwery ftp Zaczyna się zazwyczaj od wikipedii. No więc z tego źródła dowiedziałam się, że tego rodzaju serwery ftp umożliwią mi wymianę plików z odległymi komputerami. Tym odległym komputerem miał być komputer mojego kolegi, a protokół ftp, z którego korzysta serwer ftp, miał pośredniczyć w transferze mojego zdjęcia. Podstawową wiedzę posiadałam, tylko jak się do tego zabrać? Szukając wiedzy na temat serwerów ftp postawiłam pierwszy krok. Drugim było odszukanie instrukcji wrzucania plików na ftp. Najlepsze miejsce by to zrobić? Fora internetowe.

Jak łączyć się z serwerem FTP?

Znalazłam napisane łatwym, przystępnym językiem, na tzw. chłopski rozum rady i instrukcje dotyczące transferu plików z użyciem serwerów ftp. Dodatkowo poszerzyłam swoją wiedzę na temat tego, czym są serwery ftp. Ostatnim krokiem miał być sam proces wrzucania plików na serwer ftp mojego kolegi. Ściągnęłam i zainstalowałam program Total Commander, połączyłam się z serwerem ftp dzięki przesłanym przez kolegę danymi i…rozmawiając z nim w międzyczasie na skypie przesłałam mu zdjęcie. No cóż, to nie było takie trudne, a ja dzięki Google, forum i uprzejmości użytkowników sieci nabyłam nową umiejętność i wiedzę. Serwery ftp nie są już dla mnie zagadką i przestałam być całkowitym laikiem w tej kwestii.

Podsumujmy serwery FTP.

Do czego się przydadzą serwery FTP. I jakie mają jeszcze zastosowania:
– wymiana plików między znajomymi,
– uruchomienie serwisu www,
– przechowywanie potrzebnych danych firmowych.