Jako absolwent studiów informatycznych zastanawiałem się niedawno, czy warto otworzyć swój serwis komputerowy. Jako, że mieszkam w Krakowie owa firma musiałaby być zlokalizowana właśnie w tym mieście. Jednak nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać, ponieważ jest kilka czynników hamujących, o których będzie mowa w dalszej części artykułu.

Miasto Kraków pod względem konkurencji w branży komputerowej

Na pewno pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że aktualnie sektor technologii komputerowych rozwija się niesamowicie szybko i rośnie także strona popytowa na tego typu usługi szczególnie za sprawą coraz silniejszej komputeryzacji podmiotów gospodarczych, czyli firm i instytucji.

serwis komputerowy krakówZ kolei analizując Kraków w aspekcie konkurencyjności firm świadczących usługi informatyczne, a także podmiotów gospodarczych oferujących serwis komputerowy można dostrzec na tym rynku wręcz olbrzymią liczbę firm. Za pewne poniekąd powoduje to niższe ceny usług takich jak naprawa oraz serwis komputerowy. Kraków jako jedna z niewątpliwie większych aglomeracji w Polsce wyróżnia się,  jak już wspomniałem,  wielką ilością firm wykonujących usługi software’owe oraz hardware’owe, czyli takie właśnie jak serwis komputerowy. Kraków zatem nie jest łatwym rynkiem dla nowo-powstających firm.  Głównym efektem tego są relatywnie niewielkie ceny narzucone przez konkurencję w Krakowie. Następnym efektem wysokiej konkurencji powinna być dobra jakość usług, co z resztą zawsze jest szczególnie istotną sprawą w przypadku takich firm jak serwis komputerowy. Kraków ze względu na silną konkurencyjność na tym rynku związany jest z  jeszcze jedną specyficzną zależnością. Tak więc w takim zgromadzeniu przedsiębiorstw konkurencyjnych w branży komputerowej  wypada być elastycznym, z tej przyczyny wiele podmiotów prócz serwisu komputerowego wykonuje też wszelkie inne usługi informatyczne oraz przeznacza spore nakłady na promocję swojej firmy – na przykład inwestując w pozycjonowanie na takie słowa kluczowe jak np. “serwis komputerowy kraków” – są to tak zwane frazy regionalne, czyli zawierające słowo kluczowe + miasto. Jest to bardzo dobra metoda promocji w obszarze lokalnym.