W mechanice zmiany zachodzą w takim tempie jakie jest dyktowane przez przemysł motoryzacyjny. Obecnie produkowane auta wymagają zupełnie innego podejścia jak również zabiegów w celu utrzymania ich w dobrej kondycji.

Przede wszystkim wynika to z faktu że samochody opanowała elektronika samochodowa, w silnikach oraz wszystkich istotnych układach montowane są systemy monitorowania jak również kontrolowania pracy i zużycia. To jak pracuje silnik, jaką ma moc, spalanie, jakie spaliny są emitowane, droga hamowania, twardość zawieszenia, wspomagania układu jezdnego- wszystko to jest powiązane z elektroniką.

Kierowcy podkreślają że dzięki działającym w samochodach systemom rzeczywiście jeździ się zdecydowanie wygodniej i  bezpieczniej, ale jednocześnie nie ma mowy by posiadacz pojazdu samodzielnie dokonywał poważniejszych napraw. Czy nawet stwierdził co jest uszkodzone. Stąd potrzebna jest pomoc fachowych serwisów diagnostycznych korzystających z sprzętu z którym zestrojona jest określonego typu elektronika samochodowa. Do najczęściej używanych należą takie urządzenia i akcesoria jak interfejsy diagnostyczne czy programatory o charakterze uniwersalnym. Ich rolą jest zbieranie danych z czujników, oraz jeżeli jest to konieczne aktualizowanie oprogramowania albo też jego całkowite resetowanie.

Jakie urządzenia służą do wykonywania konkretnych zadań można dowiedzieć się zaglądając na strony sklepów i dystrybutorów profesjonalnego sprzętu do diagnozowania i programowania. Wszystkie programatory, chipy czy też testery posiadają swoje specyfikacje i przeznaczenie. Zróżnicowanie polega przede wszystkim na typie oprogramowania w urządzeniach. Dlatego też w ofercie dobrych sklepów znajdują się testery zarówno dopasowane do aut starszych niż 1995 rocznik, aut japońskich, europejskich czy amerykańskich.  Wszystkie urządzenia posiadają profesjonalne opisy, funkcjonalności , typów oprogramowania które jest z nimi kompatybilne. Także każdy komu potrzebny jest profesjonalny sprzęt diagnostyczny powinien odwiedzić stronę profesjonalnego sklepu. Kupujący mogą też skorzystać z podpowiedzi oraz porad fachowców którzy sprowadzają sprzęt oraz prowadzą własne stacje diagnostyczne i mechaniki samochodowej.