Następcą palmtopa jest urządzenie typu PDA zwane smartfonem. Spolszczona pisownia angielskiego określenia smart phone oznacza wprost – mądry telefon. Smartfony są urządzeniami łączącymi w sobie dwie funkcje, tzn. telefonu komórkowego i kieszonkowego komputera przenośnego, takiego jak palmtop. Historia smartfonów sięga roku 1992 kiedy firma IBM zaprezentowała prototypowe urządzenie o nazwie Simon. Wówczas urządzenie to łączyło w sobie funkcje telefonu komórkowego oraz wyposażone było w kalendarz, notatnik, kalkulator, a także miało możliwość wysyłania i odbierania poczty elektronicznej. Obecnie smartfony oprócz podstawowych funkcji swego poprzednika i dotykowego wyświetlacza, posiadają szereg nowych funkcji i możliwości.

Przede wszystkim znacznie zwiększyła się moc obliczeniowa procesorów stosowanych w tych urządzeniach. Na rynku są już smartfony wyposażone w procesory dwurdzeniowe taktowane z prędkością nawet 1,2 GHz. Nietrudno zgadnąć, że taka wydajność powoduje, że większość aplikacji i systemów operacyjnych ma zapewnione wymagania sprzętowe. Jednym z najbardziej popularnych obecnie systemów operacyjnych na smartfony jest Windows Phone 7, który jest następcą Windows mobile. Wiele smartfonów wyposażonych jest też w takie systemy jak Android czy Symbian. Językiem programowania na te systemy jest C++ oraz Java. Bardzo popularnym narzędziem montowanym praktycznie w każdym smartfonie jest moduł GPS. W połączeniu z aplikacją do obsługi tego modułu oraz cyfrową mapą topograficzną stanowi cenny nabytek dla każdego podróżującego samochodem. Nie można także pominąć faktu, iż jest to urządzenie multimedialne.

Ma możliwość odtwarzania dźwięku w formacie mp3 w popularnym winampie. Dzięki odpowiednim kodekom i aplikacji można też odtwarzać filmy. Wydajne procesory pozwalają na uruchamianie zaawansowanych graficznie gier wideo w wersjach przygotowanych specjalnie pod takie urządzenia. Nie jest żadną nowością wprowadzanie cyfrowych aparatów fotograficznych wysokiej jakości o rozdzielczości pięciu i więcej megapikseli. Oferta producentów stale się poszerza. Miniaturyzacja układów elektronicznych sprawiła, że smartfony tak naprawdę dorównują możliwościami niejednemu domowemu komputerowi stacjonarnemu.