Sprzęty takie jak dźwignice są to urządzenia wykorzystywane do przewozu (poziomego oraz pionowego) masywnych materiałów, zwierząt i ludzi na niewielkie dystanse. Właśnie takie przyrządy powinny pracować na słusznie przygotowanym gruncie, czyli na specjalnie przytwierdzonych liniach oraz podtorzach. Do dźwignic należy zaliczyć: cięgniki, chwytaki, sztaplarki, dźwignice, mostowce, wciągarki, wciągniki, wyciągi towarowe, żurawie, suwnice pomostowe oraz suwnice bramowe.

Cięgniki to urządzenia służące do transportowania materiałów przy pomocy cięgien linowych lub łańcuchowych i haka, zaczepu lub chwytaka. Cięgnik może być osobną maszyną lub być częścią dźwigów. Są one napędzane silnikiem, lecz można wymienić także cięgniki ręczne (napędzane siłą mięśni) . Z powodu na ruch nosiwa cięgniki dzielimy na: wodzarki, przyciągarki i wciągarki. Rodzajem cięgników jest przyciągarka która dysponuję zawiesia linowe. Przyciągarki służą przede wszystkim do przeciągania barek oraz statków. Można wymienić przyciągarki przewijające oraz przyciągarki nawijające.

Przenoszenie lekkich towarów wymaga zachowania dużej ostrożności, z powodu zagrożenie ich deformacji lub zepsucia. W takiej sytuacji niezbędne jest nabycie uchwyty do blach. Pozwalają one na przenoszenie materiału w pozycji pionowej lub horyzontalnej. W celu nadzwyczajnej osłony można użyć parę lub więcej uchwytów. Rozstaw szczęk, pozwala na precyzyjne adaptacje narzędzia do transportu ładunku.

Przenoszenie artykułów budowlanych o nietypowych kształtach może sprawiać kłopoty. Z tego powodu do ich transportu powinno się użytkować z specjalistycznego osprzętu takiego jak uchwyty do kręgów. Są one wykonane z bardzo bezpiecznych materiałów i są proste w stosowaniu. W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju uchwyty, dlatego z łatwością możemy wybrać ten, który przy danej wykonywanej pracy jest nam niezbędny. Mimo niewątpliwych plusów tego towaru, powinniśmy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności przy podnoszeniu towarów o sporej wielkości.