Sewastopol to miasto, które leży w południowej części Półwyspu Krymskiego. Od marca 2014 roku jest tematem sporów pomiędzy Rosją a Ukrainą. Pierwsze budynki stanęły tam już w 1783 roku. Wtedy Zatoka Achtiarska była jeszcze praktycznie nie zamieszkała. Stawianiem budowli zajmowali się marynarze z Rosji i Ukrainy. Spełniali oni rozkazy carycy Katarzyny II. Stwierdziła ona, że to właśnie w tym miejscu stanie baza Floty Czarnomorskiej. Sewastopol w połowie wieku XIX stał się jednym z wyjątkowo ważnych miejsc na Krymie.

Na co warto zwrócić tutaj uwagę?

W obecnych czasach miasto jest typowym ośrodkiem wojskowym, ale także stanowi centrum przemysłowe i kulturalne Krymu. Znajdują się tutaj Instytut Biologii Mórz Południowych, Morski Instytut Hydrozoficzny, Wojenno- Morski a także Sewastopolski Instytut Maszyn Precyzyjnych. Jeśli chodzi o kulturę, bardzo dużo popularnością cieszy się Rosyjski Teatr Dramatyczny i Teatr Tańca. Usytuowanie obiektów turystycznych w Sewastpolu jest bardzo wygodne, ponieważ praktycznie wszystkie znajdują się blisko jego centrum. Od czego więc najlepiej zacząć zwiedzanie miasta?

Od placu Uszakowa. W połączeniu z ulicami Bolszaja i Bogarodzicy stanowi on połączenie kaplic i świątyń.  W czasie wojny południowa część tego kompleksu została bardzo uszkodzona, a wręcz doszczętnie zniszczona. Jednak budynek odremontowano i znów należy on do osób duchownych. Prace cały czas trwają.

Blisko świątyń można znaleźć pomnik Lenina a zaraz obok Basztę Wiatrów z 1844 roku. Tylko tyle udało się odzyskać ze stojącej tam kiedyś Biblioteki Morskiej. Sewastopol słynie także z Primorskijego Bulwaru i Centralnego Rynku. Pięknym miejscem jest mała wysepka skalna na której został wzniesiony pomnik Zatopionych Okrętów. Pomnik stanowią kolumna z samotnym orłem. Jest to upamiętnienie wszystkich statków, które zostały zatopione w latach 1854-1855. Sewastopol także może się poszczycić bardzo starym obiektem, a jest nim Przystań Grafska. Na początku swojego istnienia był to drewniany obiekt, który z czasem otoczyły marmurowe posągi w postaci Lwów i różnych rzeźb z okresu antycznego.

Pomimo trudnego okresu, miasto to przeżywa bujny rozwój jeśli chodzi o turystykę. Segment militarny ściąga miliony turystów całego świata. Nie powinno to nikogo dziwić. Był w końcu budowany ponad 200 lat. Niegdyś miasto oferowały tylko i wyłącznie turystykę opartą na kulturze i sztuce. Chwalono się rezerwatem Chersonez Taurydzki – który stanowią ruiny rzymskiego fortu. Obecnie ludzie skupiają się dodatkowo na militaryzacji która ciągle idzie s postępem. Mimo tego naprawdę warto odwiedzić ten zakątek.

Będąc we Lwowie, pamiętajmy, że możemy poruszać się po nim słynną kolejką:

rail-kolej-we-lwowie

W mieście tym znajdziemy wiele atrakcji tj.:

  • Opera Lwowska

Lwowska Opera

  • Pomnik Adama Mickiewicza (Polskiego rodaka).

wycieczki na ukrainę