Taniec hip-hopowy niezwykle spopularyzował się pod koniec dwudziestego wieku, powstało wiele nowych stylów, takich jak hip-hop New age, doping, locking, breakdance i house. Pierwszy z nich hip hop New age powstał w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Łączy on w sobie hip hop, ale także delikatne i subtelne ruchy zaczerpnięte z modernu czy jazzu, co daje tancerzom szerokie i właściwie nieograniczone pole do popisu w przygotowaniu choreografii i ruchów tanecznych.

Najważniejszą rolę w tym stylu spełniają izolacje, szybkie, zwinne ruchy i wyrażanie emocji. Styl ten jest, tak popularny i przyjemny w odbiorze, że występuje w większości teledysków hiphopowych i r’n’b. Najciekawszą odmianą tańca hiphopowego jest doping, który mało kto wie, był prekursorem tego stylu. Taniec ten wygląda niesamowicie efektownie, a osoby je wykonujące wyglądają, jakby zmagały się z prawami natury i robiły coś, co tak naprawdę nie jest możliwe.

Tancerze wyglądają, jakby ich części ciała wykonane zostały z gumy, gdyż wykonują ruchy ciała sugerujące brak kości, taniec robota. Wszystko to sprawia, że doping jest naprawdę widowiskowy, jednak trudno się nauczyć tego stylu i trzeba mieć dużo talentu.