Jednym ze sposobów na odświeżenie wyglądu naszego mieszkania, ożywienie go bądź dodanie mu jedynie kilku ciekawych elementów, jest położenie tapety. Prosta czynność, łatwe zajęcie dla każdego, pozwalające w kilka godzin, zupełnie odmienić wystrój naszego domu. W każdym markecie czy sklepie budowlanym znajdziemy setki różnych wzorów i kolorów, możemy więc wybrać odpowiedni, wymarzony dla siebie. Wystarczy dobry klej, chęć do pracy i możemy zaczynać.


Tapeta jest dobra do każdego wnętrza, doskonale kryje nierówności, nie potrzeba kłaść pod nią gładzi ani wyrównywać ścian, ona doskonale, optycznie je wyrówna i wygładzi. Każda tapeta nadaje się do klejenia samodzielnie, wystarczy odrobina precyzji, wzorzyste tapety, należy układać równo, by wzór pasował do siebie, inaczej wyjdzie mozaika, która nie będzie wyglądała zbyt efektywnie. Jeśli posiadamy w swoim mieszkaniu równe, gładkie ściany, najlepiej będzie się na nich prezentować gładka tapeta, w delikatny wzór która podkreśli wygląd naszego mieszkania a jednocześnie, doda mu wytworności. Dobrym rozwiązaniem, na ściany z niedoskonałościami których sami nie możemy naprawić, są tapety typu raufaza, białe, zazwyczaj pokryte drobnym nadrukiem, wybór faktur tych tapet jest spory i każdy znajdzie coś dla siebie, po przyklejeniu i wyschnięciu, możemy je pomalować na dowolnie wybrany kolor. Tapety te stworzono specjalnie pod malowanie, dzięki nim możemy mieć ścianę w bąbelki, kropeczki a nawet w fakturze przypominającej igły, mieniącej się i błyszczącej mimo pokrycia farbą emulsyjną.

Taką tapetę można przyklejać na ściany, nie dbając o równość wzoru, ona powinna tworzyć mozaikę i układać się zupełnie przypadkowo, zapewni to doskonały efekt i ładne wykończenie naszego mieszkania. A kolor farby, sami wybierzemy odpowiedni dla nas. Możemy również tapetą ozdobić jedynie część naszego pokoju, na przykład tworząc kącik do czytania lub pracy, w odcinającym się kolorze, to bardzo popularny a jednocześnie świetny pomysł na małą zmianę w wystroju.