Współczesne samochody produkowane są z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie kierowców, stąd też i w elektronice samochodów pojawiają się programy i ograniczenia które maja to zapewniać. Krótko mówiąc, auto którym właściciel wyjeżdża z salonu ma ustawienia fabryczne czyli niekoniecznie takie jakie najbardziej by prowadzącego interesowało.W fachowej literaturze, jak również pismach motoryzacyjnych można poczytać o ogranicznikach elektronicznych które ujmują mocy jednostkom napędowym. Dzięki temu przynajmniej w przekonaniu producentów kierowcy będą jeździli w bezpieczniejszy sposób. Jednakże jedną kwestią jest samo jeżdżenie według przepisów a inną radość z posiadania auta które ma określone możliwości.

Na szczęście dla właścicieli pojazdów za ograniczenia mocy odpowiada właśnie elektronika samochodowa czyli chipy i komputery pokładowe, które działają z określonym programem mającym fabryczne blokady. Dla momentu obrotowego, systemu wtrysku paliwa, czy sprężarek. Zatem na czym będzie polegało samo działanie na zasadzie upgrade w samochodach? Do tego celu przede wszystkim potrzebny jest odpowiedni sprzęt do analizowania, badania a w dalszej kolejności zmieniania ustawień.

Kierowca któremu zależy na uzyskaniu optymalnych osiągów powinien pamiętać że auta różnych grup producentów mają odmienne systemy. Stąd inaczej są przeprogramowywane samochody japońskie, niemieckie czy amerykańskie. Istotne jest przy tym by specjalista korzystał z takiego sprzętu jak programatory czy interfejsy diagnostyczne. W jaki sposób można tego typu warsztaty czy punkty mechaniki samochodowej wyszukiwać ? Wystarczy iż zainteresowany kierowca wpisze w przeglądarkę frazy takie jak chip tuning, resetowanie ustawień komputera pokładowego czy też programowanie i resetowanie elektroniki samochodowej. Profesjonalne punkty korzystają z rozwiązań i sprzętu z autorskim oprogramowaniem. Poszukując serwisów najlepiej jest posługiwać się też markami samochodów modelami czy też typami silników.  Jest to zdecydowanie pomocne w wyszukiwaniu tego serwisu diagnostycznego w którym silnik zostanie faktycznie poddany stosownej optymalizacji.