W miejscach wykorzystywanych w celach gospodarczych i mieszkaniach bardzo ważne jest osiągniecie adekwatnej ilości pary wodnej oraz dopływu czystego powietrza. Rolę taką spełniają nawietrzaki, które montowane są ponad oknami lub obok dostarczają stosowną wentylację pokoju. Najczęściej są one zaopatrzone w system labiryntów osłabiających hałas z zewnątrz oraz osłonę, chroniącą przed opadami. Nawietrzaki przeważnie są produkowane z blachy ocynkowanej albo chromoniklowej.

W ramach polepszenia warunków pracy i uczenia się dla ludzi spędzających czas w ustalonym pomieszczeniu możemy pomyśleć o zamontowaniu urządzenia zapewniającego nieustanny przepływ wolnego od zanieczyszczeń powietrza. Nawiewnik spełnia tę funkcję perfekcyjnie. Ten przyrząd działa jedynie z skutecznym systemem wentylacyjnym. Gwarantują niewyczuwalny dopływ świeżego powietrza, dzięki czemu przy chłodniejszych porach okna nie muszą być otwierane, marnując przy tym bezcenne ciepło.

Często w pokojach, w którym zalega nadmiar wilgoci na powierzchni okien można zobaczyć kropelki płynu. Oznacza to, że w danym budynku nie ma sprawnego systemu wentylacyjnego. Zbyt duża ilość pary wodnej w powietrzu negatywnie wpływa na stan zdrowia mieszkańców oraz w przypadku jej przewlekłego oddziaływania może być powodem powstania grzyba na powierzchni ściany lub w środku ściany. Nawiewniki pozwalają na sprawne odprowadzenie pary wodnej i biorą udział w wentylacji całego budynku. Ich zamontowanie gwarantuje też minimalizowanie strat ciepła i zniwelowanie przeciągów.

Toksyczne substancje, znajdujące się w farbach i lakierach oraz pospolity kurz mogą być przyczyną licznych chorób. Osoby przebywające w w ogóle nie wentylowanych budynkach niejednokrotnie skarżą się na problemy z oddychaniem i ciągłe zmęczenie. By rozwiązać ten problem wystarczy przytwierdzić nawiewniki do okien, które bezgłośnie i regularnie będą wpuszczać strumień wolnego od zanieczyszczeń powietrza. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania jakość powietrza w pokoju ulegnie poprawie, a mieszkańcy już nigdy nie będą musieli uskarżać się na niemiłe dolegliwości.