Dobry notebook to taki, który pozwala na uruchomienie jednocześnie kilku programów, a przy tym nie będzie się zawieszał przy dłuższym przeciążeniu.

Notebooki obecnie dostępne w sklepach komputerowych posiadają podzespoły, które można przyrównać jakością wykonania i poziomem zaawansowania technologicznego do tradycyjnych komputerów.  Szybkie procesory montowane w tego typu urządzeniach pozwalają na bezproblemową pracę zarówno zarówno przy prostszych zadaniach, jak również przy bardziej zaawansowanych.  Przeciętny notebook ma ilość pamięci ram na poziomie 4-6 GB, a dysk twardy takiego urządzenia to pojemność na poziome kilkuset gigabajtów.

Nowsze notebooki zamiast typowego i znanego wszystkim dysku twardego posiadają wbudowany dysk SSD, którego najważniejszymi cechami jest znacznie szybsza praca i krótszy czas dostępu, ale także praktycznie bezgłośna praca i mniejszy pobór prądu. Dodatkowo większość notebooków posiada wbudowaną obsługę sieci WiFi, Bluetooth. Dzięki temu w porównaniu z tradycyjnym komputerem notebook okazuje się znacznie szybszym urządzeniem.

Jak dobrze wybrać notebooka

Wybierając notebooka powinniśmy  zastanowić się najpierw jaki posiadamy budżet. Dobrze jest się również skupić na tym, czy bardziej zależy nam na jakości wykonania i czy też chcemy mieć mocniejsze podzespoły, czy ważny jest dla nas wygląd. W zależności od wybranego producenta i serii produkcyjnej możemy się spodziewać innej jakości wykonania i innego wykończenia.

Dlatego dobrze jest przeczytać opinie innych osób, które już zakupiły dany sprzęt i dowiedzieć się, czy dana seria laptopów nie ma np. wad fabrycznych i czy ogólne odczucia na temat samego użytkowania tego sprzętu są pozytywne. Wybierając podzespoły nie powinniśmy patrzeć nie tylko na same parametry liczbowe takie jak pojemność dysku, moc procesora, czy ilość pamięci ram, ale także na drobne detale takie jak standard pamięci ram, wykorzystaną płytę główna, możliwości karty wi-fi do łączenia z najnowszym standardem N, czy wejście usb .