Teoretycznie, zakup fotelika samochodowego jest największym wyzwaniem, przed którym staje rodzic, gdy bowiem fotelik trafia już do pojazdu, jego montaż jest jedynie formalnością. Pomagają w tym zresztą profesjonalne, starannie przygotowane instrukcje, które prowadzą właściciela krok po kroku. Niestety, praktyka wcale nie jest tak optymistyczna, a badania potwierdzają, że foteliki samochodowe są nawet w osiemdziesięciu pięciu procentach niewłaściwie zamontowane. Oznacza to, że w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia dziecka nie można oczekiwać od nich prawidłowego wywiązywania się z typowych dla nich funkcji, warto więc nadrobić zaległości i spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie o to, na co zwracać szczególną uwagę.

Najważniejsza zasada mówi o tym, aby fotelik montować na środku tylnego siedzenia tak, aby miał on jak najwięcej miejsca. Aż do dwunastego miesiąca życia wskazane jest przy tym wożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy. Z działania tego można zrezygnować, gdy maluch przekracza wagę dziesięciu kilogramów, często jednak zaleca się, aby nie podejmować tego rodzaju decyzji zbyt pochopnie. Warto pamiętać również o tym, że choć foteliki samochodowe posiadają własne pasy szelkowe i mocowania, nie powinniśmy zakładać, że w stu procentach zabezpieczą one dziecko.

Jeżeli zatem w naszym samochodzie również znajdują się pasy bezpieczeństwa, zróbmy z nich użytek. Bardziej doświadczeni rodzice mają zresztą jeszcze jedno zalecenie, które powinni wziąć sobie do serca ich mniej obyci znajomi. Foteliki samochodowe są najbezpieczniejszymi rozwiązaniami, dzieciom jednak nie zawsze przypadają do gustu. Jeśli zatem chcemy uniknąć niemiłych niespodzianek i zyskać pewność, że maluch będzie wspominał podróże samochodem dobrze, nie stosujmy odstępstw od reguły. Zawsze woźmy dziecko w foteliku, nigdy zaś na rękach ani na kolanach. Jest to nie tylko niebezpieczne, ale i niezgodne z przepisami, rodzi przy tym precedens, a małemu dziecku niezwykle trudno jest potem wytłumaczyć, że rodzice pozwolili sobie jedynie na chwilowe odstępstwo od reguły.