Posiadanie dużych pieniędzy w formie gotówkowej w dzisiejszych czasach jest bardzo ryzykowne. Ludzie zajmujący się rabunkami i kradzieżami potrafią bardzo długo i dyskretnie obserwować swoją ofiarę, zanim wybiorą moment i miejsce na to, aby ją zaatakować i okraść. Nie dziwi więc, że szczególnie bogaci ludzie, bardzo rzadko płacą gotówką, w ogóle nie lubią jej przy sobie nosić. Zastępują ją im z powodzeniem liczne karty kredytowe i płatnicze, czyli dziś popularny tzw. plastikowy pieniądz.


Podobne reguły zauważyć można w kasynie, chociaż tam płacenie plastikowymi pieniędzmi nie wynika oczywiście ze strachu przed trzymaniem gotówki. Kasyna znane są z tego, że są jedynymi z najbezpieczniejszych i najlepiej strzeżonych lokali na świecie, właśnie ze względu na to, że w skarbcach trzymane są codziennie bardzo duże sumy. W każdym kasynie jednak wprowadzono żetony. Wynika to głównie z wygody, aby gracze przy stole nie musieli np. rozmieniać pieniędzy na drobniejsze, lub składać kilkanaście banknotów o najróżniejszych nominałach w celu uzbierania stawki. Co oczywiste, budziło by to chaos, zamieszanie i praktycznie uniemożliwiało krupierowi skupienie się na kartach i grze, co jest najistotniejsze w jego zawodzie. Hazardziści często odwiedzający kasyna znają intuicyjnie nawet wagę i rozmiar żetonów, gdyż każdy z nich wykonany jest w nieco innych wymiarach i parametrach. Najcięższe są żetony o najwyższych wartościach. Każde kasyno stara się produkować własne żetony, wyraźnie oznakowane logiem i marką, tak by nie było możliwe użycie ich w innym miejscu, np. u konkurencji.

Zasada panująca we wszystkich kasynach jest taka, że przed wejściem na salę należy w kasie wymienić pieniądze na określoną ilość żetonów. Na sali z kolei nie ma możliwości dokupowania żetonów, czy wykupowania swojej puli bezpośrednio u krupiera. Po stracie wszystkich plastikowych pieniędzy trzeba wrócić do kas i uzupełnić swoją pulę. W ten sposób kasyna w bardzo prosty sposób mogą kontrolować ile w danym dniu przy jakim stoliku zostało straconych pieniędzy i czy krupier na pewno nie zachował żetonów dla siebie.

 

Artykuł napisany przez redaktorów serwisu http://pokerspieleonline.info