I taka jest na szczęście odwieczna prawda o Tibi – najważniejszym aspektem tej gry jest posiadanie dobrej, zgranej i mogącej na siebie lcizyć drużyny. Nieważne jest to, czy wszyscy z tej drużyny chcą po prostu prać po pyskach innych graczy czy też spokojnie sobie3 razem expić i chodzić na hunty czy questy. Ważne jest to, że możemy na siebie liczyć. Ja od bardzo dawna gram w Tibię, i szczerze mówiąc mogę powiedzieć, że dopiero z 2 – 3 lata temu poznałem prawdziwą twarz tej gry.

Znalazłem wtedy najlepszą ekipę w życiu (w której do tej pory jetsem) i jeszcze nigdy się na nich nie zawiodłem.. tak samo jak oni na mnie. Zawsze jesteśmy na ventrillo, zawsze się wspomagamy. Pamiętam mojego przyjaciela Gurozan Xardosu. Na Iridi graliśmy razem dosyć długo, jednak w ekipie znaleźliśmy się zupełnie przypadkiem.. ale nieważne. W każdym razie pamiętam, jak bił mnie 110 sorcerer (ja miałem wtedy 86 moim sorkiem) i oczywiście uciekałem aż miło.

Wystarczyła wzmianka na ventrillo, że jest taka sytuacja i okazało się, że w ciągu 5 minut gościu leżał. Ale nie o to chodzi. Gurozan Xardosu wybiegł do niego sam, narażając się, jednak ratując mi skórę blokując go i tym samym dostając naprawdę silne ciosy. Nie wiem, miał trochęza niski lvl aby mi pomagać (w mojej opini) ale jednak zrobił to.

Oj, nigdy mu tego nie zapomnę. Tibia łączy ludzi, taka prawda 😉 Jeżeli team jest zgrany to raczej nie ma przeciwnika dla nas – zawsze ich pokonamy, nieważne jakie mamy lvle. No, chyba że oni też są zgrani – wtedy w grę wchodzą poziomy oraz czas, który możemy poświęcić na grę. No i umiejętności PVP, których akurat my się nie wstydzimy. Niektórzy naiwni gracze myślą, że top 10 servera to prawdziwi pro gamerzy, którzy spędzają mnóstwo czasu przed komputerem i potrafią expić najlepiej ze wszystkich. Jednak jest to tak zwana gówno prawda, gdyż na dobrą sprawę najważniejszym aspektem w wbijaniu lvla jest.. trzymanie postaci jak najdłużej i jak najskuteczniej online. Nie zostawiamy bota na potworkach, które są „bezpieczne” i dają mało expa.

Ustawiajmy odważnie bota, żeby wykorzystywać pozostałą staminę w jak największym stopniu. Przecież jeżeli poexpimy 50 godzin na trollach to zdobędziemy mało expa (niby dużo, ale jeżeli podzielić to na 50 to raczej niewiele) a jeżeli zrobimy to na dragonach to okaże się, że zdobyliśmy z 30 razy więcej expa. Mimo, że koszty mogą być większe to jednak bardzo się to opłaca. Szczególnie, że potem podczas expienia może się okazać, że dostajemy tylko połowe doświadczenia. Kiedy mamy spokój na serverze (nie prowadzimy żadnej wojny) to nie ma problemu – możemy sobie tak expić.

Jednak my przecież patrzymy pod względem SZYBKIEGO wbicia lvla, a nie bezpiecznego ciułania coraz większej ilości doświadczenia. Polecam guardy, dragi, dragon lordy oraz oczywiście wszelkiego rodzaju piraty – super exp, nieważne od lvla. Na piratach można ustawić bota na cary obszarowe – expienie nawet 100 lvlem okazuje się skuteczne. Pytanie to jest zadawane przez społeczność Tibijczyków od naprawdę wielu lat.. Jednak odpowiedź nigdy nie została oficjalnie (no, ofcjalnie to została wypowiedziana – NIE WOLNO) wypowiedziana. Gracze różnie do tego podchodza, jedni stawiają na boty inni na własne umiejętności. Kto jak na tym wychodzi – wszystko zależy. Boterzy zwykle mają wyższe poziomy, jednak mają mniej kolegów poznanych w grze, słabiej orientują się w sytuacji na serverze.

No i często okazuje się, że dostają soczystego bana na konto, przez co zwykle tracą sporo pieniędzy na PACCa. Ja osobiście uważam, że botowanie jest najlepszą rzeczą w Tibi nie licząc PVP (które w gruncie rzeczy sprawia, że botuję – chcę mieć duży poziom, żeby bić innych ;p). Ustawiam bota codziennie, każdej nocy. Jak do tej pory nie dostałem żadnego bana, pewnie dlatego, że ustawiam w miejscach, gdzie nikt nie chodzi i nikt jeszcze nie złożył na mnie raportu. Wszyscy się dziwią, jednak w gruncie rzeczy nawet exivować mnie nie można, taki jestem ukryty. A respim jest całkiem przyjemny, wyciągam jakieś 22% lvla na godzinę (mając pond 120 poziom to raczej.. DUŻO :D) więc jest fajnie.

Wkurza mnie jedynie stamina, którą na szczęście odnawiam, keidy wrogowie są online i nie mogę expić. Więc generalnie jest dobrze używać bota, zapamiętajcie to sobie raz na zawsze boty 😉