Języki stanowią sporą barierę komunikacyjną, która odciska swoje piętno na najróżniejszych aspektach życia. Szczególnie ludzie robiący interesy z przedstawicielami innych narodów, lub osoby dużo podróżujące spotykają się często z problemem odnalezienie się w obcojęzycznej rzeczywistości. Czasami nawet poprawna znajomość języka okazuje się niewystarczająca, gdy słyszymy jakiś dialekt, albo słowa z ulicznego slangu. W biznesie, ale także sporcie, stworzono słownik zwrotów uniwersalnych. Ich znacząca większość jest w języku angielskim.

Zwroty takie jak fault czy out powtarzają się w dziesiątkach różnych dyscyplin sportowych i w znaczącej większości, choć nie we wszystkich, oznaczają tę samą sytuację, decyzję czy akcję. Opracowanie takich zwrotów jest szczególnie pomocne w przypadku, gdy w jednym miejscu zbierają się ludzie z najróżniejszych zakątków świata, jak chociażby kasyna. Ponieważ przy stole do pokera, bingo czy blackjacka zasiadają przedstawiciele najróżniejszych narodowości, bardzo istotne jest, aby wszyscy dobrze znali zwroty używane w danej grze. Krupier nie może bowiem tracić czasu na tłumaczenie wszystkich zasad. Niekiedy nawet, jak w pokerze, zamiast słów wykonuje się w stronę krupiera określone gesty, które mówią, czy chce się czekać, podbić stawkę czy wycofać. Znajomość tego nieformalnego języka jest podstawowa, gdyż korzysta się z niego nie tylko w kasynach, ale także w innych grach hazardowych oraz, co chyba najważniejsze, w rozgrywkach turniejowych i kasynach przez Internet. Chociaż każda gra miewa różne zagrania, przez co różnić może się też słownik, niektóre słowa oznaczają dokładnie to samo w różnych odmianach gier.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zwrotów, który przeszedł do słownika powszechnego a wywodzi się bezpośrednio z rozgrywek sportowych, szczególnie gier karcianych, jest pass, czyli zwrot określający chęć poddania się, lub wycofania z kolejki. W języku polskim odpowiednik tego słowa brzmi prawie identycznie i oznacza pasować, czyli wycofywać się, poddawać. Słowo to w kasynach pada dość często, jednak wielu hazardzistów ma wielki problem z umiejętnością wycofania się z niepewnego rozdania i zaoszczędzenia reszty żetonów.